Çiçek park 728*90
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ocitnum bacilicum

FESLEĞEN (Diğer adları: Feslikan, Reyhan)

Ballıbabagiller familyasındandır. Anayurdu Güney Asya olan Fesleğen, ülkemizde Güney Ege ve Akdeniz bölgelerimizin kıyı şeridinde sıkça yetiştirilmektedir. 40 cm'ye kadar boylanabilen bir yıllık yarı duyarlı çalımsı bitkidir. Dörtgen kesitli dikine gelişen ve boydan boya kabarık çizgili sürgünleri çoğu çeşitlerinde yeşil renkli olup bitkinin tabanına doğru inildikçe kırmızı tonlar taşır. Oval biçimli koyu yeşil ya da bazı çeşitlerinde koyu morumsu patlıcan renkli, kenarları dişli, keskin ama çok hoş kokulu yaprakları vardır. Yapraklan patlıcan renkli fesleğenlerin sürgünleri de aynı renkte olur.

Bitkinin yaz sonuna doğru açan küçük çiçekleri beyaz, pembe veya sarımsı renklidir. Frezyalar ılık bölgelerdeki bahçelerde çok iyi geliştiği gibi, saksı ya da plastik kutular içinde yetiştirilerek çok güzel salon ve balkon bitkisi olurlar. Kesme çiçek olarak da, vazolarda, bulundukları ortamı çok hoş kokutarak uzunca süre dayanabilirler. Özellikle morumsu renkli fesleğen bitkisi, uygun iklimde ve bahçenin de uygun yerindeki çiçek tarhları ile bordürlerde yetiştirildiğinde pek etkileyici bir görüntüsü olur. Evlerde pencere önü ya da balkonlara konulan saksılarda da güzel durur. Ayrıca hoş kokusu nedeniyle fesleğen, aşçıların vazgeçemeyeceği baharat türlerinden birini oluşturur. dikilmiş olan fener çiçekleri, yaprak ve çiçekleriyle insanı neşelendiren ama biraz da kaba sayılabilecek bir görüntü oluştururlar. Fener çiçeği bitkisi, özellikle geniş bahçelerde yüksek duvar ya da ağaç önlerinde süsleyici etkileriyle güzel durur.

İstekleri ve Üretimi

İlkbaharın müjdecisi sayılan ve en erken açan çiçeklerden olan frezyalar ılık ve sıcak ortamları; bol güneşli ve çok aydınlık yerleri sever. Ilık bölgelerdeki bahçelerde bitek ve kumlu topraklarda iyi gelişir ve makul düzeyde sulanır. Yetiştirilmesi ve bakımı oldukça kolay olan frezyalar tohumuyla ama daha kolayı soğanlarıyla çoğaltılır. Bu soğanlar sonbahar mevsiminde hafif kumlu toprağa 5 cm. derinlikte ekilir. Kış sonlarına doğru, havalar ılıyınca çimlenen bitkinin örtü altında korunması ve biraz boylanınca biriki kez çapalanması gerekir.


Fesleğen Resimleri

 
DİĞER ÇİÇEKLER
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

© Cicekcicek.net - Tüm hakları saklıdır. İçerik alınması kesinlikle yasaktır.