Çiçek park 728*90
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   

Freesia türleri
FREZYA'LAR

Süsengiller familyasındandır. Anayurdu Güney Afrika olan ve 1875 yılında Avrupa'ya getirilip oradan çiçekler dünyasına tanıtılan frezyaların 6 doğal ve 300'ü aşkın kültür türü vardır. 2555 cm. arasında boylanabilen ve soğanlı otsu bitki olan frezyaların ikişerli dizili ince uzun şerit biçimli yaprakları yeşil renklidir. Kış sonu ile ilkbahar başlarında bir sapın üzerinde dik açı yapacak şekilde dizili olarak beşaltısı bir arada salkım halinde açan çiçeklerinin altı çok dar, üstü genişleyen boru biçimlidir. Bu çiçekler doğal türlerde sarı renkli ve pek hoş kokuludur. Kültür türlerinde ise, bitkinin çiçekleri beyaz, mor kırmızı, turuncu ve menekşe renklerde ama kokusuz olarak açmaktadır.Frezyalar ılık bölgelerdeki bahçelerde

çok iyi geliştiği gibi, saksı ya da plastik kutular içinde yetiştirilerek çok güzel salon ve balkon bitkisi olurlar. Kesme çiçek olarak da, vazolarda, bulundukları ortamı çok hoş kokutarak uzunca süre dayanabilirler.

İSTEKLERİ VE ÜRETİMİ

İlkbaharın müjdecisi sayılan ve en erken açan çiçeklerden olan frezyalar ılık ve sıcak ortamları; bol güneşli ve çok aydınlık yerleri sever. Ilık bölgelerdeki bahçelerde bitek ve kumlu topraklarda iyi gelişir ve makul düzeyde sulanır. Yetiştirilmesi ve bakımı oldukça kolay olan frezyalar tohumuyla ama daha kolayı soğanlarıyla çoğaltılır. Bu soğanlar sonbahar mevsiminde hafif kumlu toprağa 5 cm. derinlikte ekilir. Kış sonlarına doğru, havalar ılıyınca çimlenen bitkinin örtü altında korunması ve biraz boylanınca biriki kez çapalanması gerekir.

 
 

© Cicekcicek.net - Tüm hakları saklıdır. İçerik alınması kesinlikle yasaktır.