ÇİÇEKÇİÇEK.NET
 
Çiçekler ve Çiçek Türleri Hakkında Bilgiler
Çiçek park 728*90
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Celosia türleri

HOROZ İBİĞİ (Diğer adı: Süpürge çiçeği)

horoz ibiğigiller familyasının örnek bitkileridir. Anayurdu Asya anakarasının tropikal bölgeleri olan bir yıllık horoz ibiği bitkilerinin iki önemli türü bulunmaktadır: Bunlardan C.cristata 2030 cm. kadar boylanabilir. Çok dallı sürgünleri dikine gelişir. Geniş şeridimsi ya da oval biçimli yapraklan vardır. Yaz aylarında genellikle kırmızı renkte, bazen sarı ya da beyaz renkte açan çiçekleri toplu haldedir ve horozların ibiğine benzer bir görüntü oluşturur. 90 cm. kadar boylanabilen C.plumosa türü horozibiklerinin ise dikine gelişen kırmızımsı bir gövdesi ve sarımsı yeşil renkli oval biçimli yaprakları vardır. Gene yaz mevsiminde açan ve kırmızı, sarı, mercan ya da gül rengi olan

çiçekleri devekuşu tüylerinin biçimini andırır. Horozibikleri, ilginç kesme çiçeklerdendir. Bu çiçekler gölge ve havadar bir yerde özenle kurutulup kışlık çiçek düzenlemelerinde kullanılır. horoz ibiği bitkileri bahçelerdeki çiçek tarhlarında güzel bir görüntü oluşturur. Haziran - temmuz aylarında 1520 cm. uzunlukta salkım ya da seyrek başaklar şeklinde açan çiçekleri sarı, beyaz, mavi ya da kırmızı renklerde ve pek gösterişli olur. Yüksek boyuyla bahçede duvarlarının veya çitlerin önüne çok yakışan bu bitkinin uzun ömürlü kesme çiçekleri, çiçek düzenlemelerine özellikle yeğlenerek konulmaktadır.

İstekleri ve Üretimi

horoz ibiği bitkileri bol güneşli, sıcak ortamları sever ve herhangi tipteki bitek bahçe toprağında rahatlıkla yetiştirilebilir. Makul düzeyde ama düzenli olarak sulanması gereken bitki, çok sıcak ortamlara dayanıklılık gösterir. Horozibikleri tohumlarıyla çoğaltılır. Bitkinin tohumları, doğrudan doğruya yetiştirileceği bahçe toprağına nisan-mayıs aylarında 2030'ar cm. aralıklarla ekilir. Çimlenmeleri bir hafta içinde gerçekleşir. Tohumlarının ekiminden iki ay sonra çiçeklenen bitki tüm yaz boyunca çiçekli kalır. Arada bir gübre verilirse çiçeklenmesi teşvik edilmiş olur. Horozibikleri, üretimi kolay ve yetiştirilmesi fazla özen gerektirmeyen bitkilerdendir.

 
DİĞER ÇİÇEKLER
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

© Cicekcicek.net - Tüm hakları saklıdır. İçerik alınması kesinlikle yasaktır.