ÇİÇEKÇİÇEK.NET
 
Çiçekler ve Çiçek Türleri Hakkında Bilgiler
Çiçek park 728*90
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Hoşta (ya da Funkia) türleri

HOSTALAR (Diğer adı: Süpürge çiçeği)

Zambakgiller familyasındandır. Anayurdu Çin, Kore ile Japonya olan ve Avusturya İmparatoru'nun doktoru N.T. Hosta'nın adıyla adlandırılan Hoşta cinsi bitkilerin 40 kadar türü bulunmaktadır. Bunlar, 50100 cm. kadar boylanabilen çok yıllık yumrulu, dayanıklı otsu bitkilerdir. 60 cm'ye kadar uzayan mavi yeşil renkli, derin damarlı ve kalın dokulu yaprakları terzi elinden çıkmış gibi güzel görünüşlüdür. Ayrıca beyaz ya da altın rengi alacalı yaprakları olan hostalara da rastlanır. Böyle gösterişli olan yapraklarının arasında uzayan saplarının ucunda, yaz ortasından sonbahara kadar açan lavanta mavisi renkli, sarkık salkımlı çiçekleri de hoştur. Ama, bitkinin görkemli

yapraklarının yanında bu çiçekler daha az dikkati çeker. Hostalar uzun yürüyüş yolları boyunca, tarhlarda grup bitkisi olarak; bordürlerde, kayalık bahçelerde ve veranda önlerinde pek güzel durur. Çok iyi yer örtücüsü olup ağaç altlarında da iyi gelişir.

İstekleri ve Üretimi

Hostalar yarıgölge ortamları, organik madde yönünden zengin bitek ve nemli toprakları sever. Ancak, zayıf topraklara da dayanabilen bitkilerdir. Sıcak ve kurak havalarda sulanmaları ihmal edilmemelidir. Hostalar tohumuyla üretilebilir. Ama, bitkinin yumru köklerinin bölünmesiyle yapılan üretimi daha hızlı ve etkilidir. Böylece bölünen bitki bahçede 5060'ar cm. aralıkla ve özenle hazırlanan yerlerine dikilir. Kimi zaman bitkinin yapraklarına dadanıp onları kemiren sümüklüböceklerle, uygun tarım koruma ilaçları kullanılarak etkin bir mücadele, kesintisiz olarak sürdürülmelidir.

 
 
DİĞER ÇİÇEKLER
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

© Cicekcicek.net - Tüm hakları saklıdır. İçerik alınması kesinlikle yasaktır.