ÇİÇEKÇİÇEK.NET
 
Çiçekler ve Çiçek Türleri Hakkında Bilgiler
Çiçek park 728*90
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Cleome spinosa (ya da C.hasslerana)

KLEOM

Gebreotugiller familyasındandır.Anayurdu Güney Amerika'nın tropikal bölgeleri, özellikle Brezilya ve Arjantin olan Cleome cinsi bitkilerin 125 dolayında türü bulunmaktadır. Bunlardan pek ilginç olan görüntüleri nedeniyle bahçelerimizde süs bitkisi olarak yetiştirilen C.spinosa (hasslerana) türünü kitabımıza alıyor ve bitkiyi kısaca Kleom diye adlandırıyoruz. 90150 cm. kadar boylanabilen kleom, bir yıllık dayanıklı çalımsı bitkidir. Dikine uzayan sürgünlerinin üzerinde dikenleri bulunur. Gene bu sürgünlerinin üzerinde yer alıp da 35 yaprakçıktan oluşan yeşil yaprakları almaşık dizili olur. Bitkinin yaz aylarında saplarının ucunda tek tek ya da salkımlar halinde açan

iri ve gösterişli çiçekleri pembe, lavanta mavisi veya beyaz renklidir. Bu çiçekler solunca çiçek kellesinden uzayan tohum zarfları, örümceklerin ayaklarını andıran ilginç bir görüntü oluşturur. Çok gösterişli olan kleom bitkisinin biraz keskin olan kokusunu pek hoş bulmayan kimi bahçe severler, bitkiyi bahçelerinin geri planındaki duvar ya da çit önlerinde ve bir de teraslarındaki büyük saksılarda yetiştirirler.

İstekleri ve Üretimi

Kleom bitkisi bol güneşli ya da yarıgölge olan sıcak ve kuru ortamları sever; sıradan herhangi bir bahçe toprağında bile çok iyi gelişir. Bitki, tohumlarıyla üretir. İlkbahar mevsiminde tüm don tehlikeleri geçtikten sonra bitkinin tohumları doğrudan doğruya bahçedeki yerlerine 60'ar cm. aralıklarla ekilir. Bir hafta içinde çimlenen bitki gelişmeye başlar ve iki ay içinde çiçek açar. Üretimi kolay ve bakımı çok zahmetsiz olan kleom bitkisi, döktüğü tohumlarla da çoğalır. Ancak, bu şekilde çoğalması kontrol altında tutulmazsa kleomlar tüm bahçeyi sarıp istenmeyen sayıda üreyebilirler.

 
DİĞER ÇİÇEKLER
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

© Cicekcicek.net - Tüm hakları saklıdır. İçerik alınması kesinlikle yasaktır.