ÇİÇEKÇİÇEK.NET
 
Çiçekler ve Çiçek Türleri Hakkında Bilgiler
Çiçek park 728*90
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Kochia scoparia

KOHYA (Diğer adları: Minyatür selvi, Yalancı selvi, Süpürge otu)

Ispanakgiller familyasındandır. Anayurdu kesin olarak bilinmeyen, ama dünyanın tüm ılıman yerleri ile Türkiye'de yetişen Kochia cinsi bitkilere bu bilimsel ad, Alman bitkibilimci YV.D.J. Koch'un adından esinlenerek verilmiştir. 80 kadar türü olan bu cinsten kitabımıza örnek olarak K.scoparia türünü alıyor ve bitkiyi kısaca Kohya adıyla anıyoruz. 6090 cm. kadar boylanabilen kohya bir yıllık dayanıklı otsu bitkidir. Oluşturduğu pek çok sayıdaki açık yeşil renkli ensiz yaprağıyla minyatür servileri andıran bu zarif görünüşlü bitki, sonbaharda kırmızı renkli minik çiçeklerini açınca yaprak rengi de parlak kırmızıya döner. Her haliyle çok hoş bir bitki olan kohyalar,

bahçelerde yürüyüş yolları boyunca ve çit ile alçak duvar kenarlarında güzel durur. Tek mevsimlik de olsa çit veya perde meydana getirmeye yararlar. Kayalık bahçelerde ya da balkonlardaki saksılarda da yetiştirilebilirler.

İstekleri ve Üretimi

Kohya bitkisi bol güneşli ortamları; kuru ve sıradan bahçe topraklarını sever. Ilık havalarda çok hızla gelişen bitki tohumlarıyla üretilir, ilkbaharda son donlardan altı hafta önce bitkinin tohumları kapalı mekânlarda soğuk yastıklara ekilir. Burada çimlenip gelişen fideler, havalar ve toprak ısındığında ilkbaharda bahçedeki yerlerine şaşırtılıp 50'şer cm. aralıklarla dikilir. Bazı bitki severler, ilkbaharda kohya bitkisinin tohumlarını havalar ve toprak ısındığında doğrudan doğruya bahçedeki yerlerine aynı aralıklarla ekmeyi yeğler. Çok sıcak yerlerde bitki hızla gelişip tohumlarını döker ve orada hızla çoğalarak pek istenmeyen bir yabani ot görüntüsü meydana getirir.

 
DİĞER ÇİÇEKLER
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

© Cicekcicek.net - Tüm hakları saklıdır. İçerik alınması kesinlikle yasaktır.