ÇİÇEKÇİÇEK.NET
 
Çiçekler ve Çiçek Türleri Hakkında Bilgiler
Çiçek park 728*90
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Coleus blumei

KOLYOS (Diğer adı: Yaprak güzeli)

Ballıbabagiller familyasındandır. Anayurdunun Java adası olduğu sanılmaktadır. Beş doğal türü bulunan Coleuslar çok yıllık duyarlı otsu bitkilerdir. Genellikle salon ile balkonlarda saksı içinde yetiştirilir ve özenli bakıldıklarında uzun ömürlü olurlar. Oysa, bahçelerde yetiştirilen kolyoslara bir yıllık işlemi yapılır ve sonbaharda bozulan bitkiler gözden çıkarılır. 1560 cm. kadar boylanabilen kolyos bitkisi, özellikle çok ilginç renkleri bir arada taşıyan ve uçları sivri olan yaprakları nedeniyle makbul sayılır. Bu yaprak renkleri yeşil, sarımtırak açık yeşil, sarı, beyaz, pembe ve kırmızıdır. Ya da bitkinin yaprakları bu sayılan renklerin ikisini bir arada taşır ve yaprak kenarlarında daha açık

renkte bir sıra lekeli olur. Kolyos bitkisi bahçelerde çiçek tarhları ile bordürlerde ve verandalara konulan saksılarda çok güzel durur.

İstekleri ve Üretimi

Kolyos bitkisi yarıgölge ortamları sever. Kireçli olmaması koşuluyla toprak konusunda fazla seçici değildir. Kireçsiz sularla sulanmayı ister. Üretimi tohumuyla yapılır. Minik tohumları ilkbaharın başında kapalı mekanlardaki sıcak yastıklara ekilir. Bitkinin çabuk çimlenen ve hızla gelişen fideleri ilkbaharda don tehlikesi geçtikten, havalar ve toprak ısındıktan sonra bahçedeki yerlerine 1520'şer cm. aralıklarla şaşırtılarak dikilir. Başlangıçta pek güzel olmayan yaprakları, bitki geliştikçe renklenip gösteriş kazanır. Kolyos bitkisi gövde çelikleriyle de kolayca çoğaltılabilir.

 
DİĞER ÇİÇEKLER
 

 

 

 

 

 

 
 

© Cicekcicek.net - Tüm hakları saklıdır. İçerik alınması kesinlikle yasaktır.