ÇİÇEKÇİÇEK.NET
 
Çiçekler ve Çiçek Türleri Hakkında Bilgiler
Çiçek park 728*90
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Cosmos türleri

KOZMOS ÇİÇEĞİ (ya da KOZMOZ ÇİÇEĞİ)

Bileşikgiller familyasındandır. Anayurdu Meksika'dır. Dalya yıldızçiçeğinin yakın akrabası olan kozmos çiçekleri, türlerine göre bir ya da çok yıllık otsu bitkilerdir. 120 cm'ye kadar boylanabilen kozmos çiçekleri, en hızlı büyüyen bitkilerdendir. İnce uzunca olan yapraklan, yakından tanıdığımız dereotunun yapraklarına benzer. İnce yapılı telsi saplarının ucunda yaz mevsiminden sonbaharın ilk donlarına kadar açan gösterişli çiçekleri 510 cm. kadar genişlikte olup kırmızı, pembe, beyaz, mavi ve turuncu renklerde yalınkat veya katmerlidir. Bileşik çiçek niteliğindeki bu çiçek tablasının ortasındaki tüpsü çiçekleri sarı, kırmızı ya da pembe renkli; tüpsü çiçeklerin

çevresindeki dilsi çiçekleri yukarıda saydığımız renklerde ve kuştüyüne benzer dokuda olur. kozmos çiçekleri, dikildiği bahçelerdeki çiçek tarhlarına ve bordürlere pek yakışan güzel çiçeklerdir.

İstekleri ve Üretimi

Güneşli ortamları çok seven kozmos çiçeği, yarıgölge olan yerlere de uyum sağlayabilir. Yaş olmamak koşuluyla her tipteki toprakta ve özellikle kumlu topraklarda iyi gelişen bitki, fazla bitek olmayan topraklarda daha iyi sonuç verir ve bol bol çiçek açar. Fazla gübrelenirse bitki yaprak üretmeye koyulur ve çiçeklenmesi gecikir. Makul düzeylerde sulanmayı isteyen kozmos çiçeklerinin bol sayıda çiçek açmasını teşvik etmek için boyu 30 cm'ye yükseldiğinde uç alınması yani bazı dallarının koparılıp bitkinin budanması yararlı olur. kozmos çiçekleri tohumlarıyla çoğaltılır. Nisan ayı başlarında yastıklara ekilen tohumları, iki hafta içinde çimlenir. Gelişen fideler mayıs ayı içinde bahçedeki yerlerine şaşırtılarak 35 - 40'ar cm. aralıklarla dikilir.

 
DİĞER ÇİÇEKLER
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

© Cicekcicek.net - Tüm hakları saklıdır. İçerik alınması kesinlikle yasaktır.