ÇİÇEKÇİÇEK.NET
 
Çiçekler ve Çiçek Türleri Hakkında Bilgiler
Çiçek park 728*90
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Chrysanthemum maximum

MARGİT (Diğer adı: Alman papatyası)

Bileşikgiller familyasındandır. Bilimsel adındaki Chrysanthemum sözcüğü, Eski Yunanca'da Altın Çiçek anlamına gelen bu bitki cinsinin Kuzey Yarıküre'de yetişen 300'ü aşkın türü vardır. Bunlardan Türkçe'mize Margrit adıyla giren ve anayurdu ispanya'nın Pirene dağları bölgesi olan C. maximum türü, 50100 cm. kadar boylanabilen iki ya da bazen çok yıllık dayanıklı otsu bitkidir. Dikine gelişen gövdesi, uzun şeridimsi yapılı kenarları dişli yeşil yaprakları vardır. Çok yakından tanıdığımız papatyanın pek irisi olan 67 cm. genişliğindeki bileşik çiçeklerinin ortasındaki tüpsü çiçekleri sarı, bunların çevresindeki dilsi çiçekleri beyaz renkli olur. Mayıs-haziran

aylarında tekli ya da bazen ikili açan bu güzel çiçekler, çoğu kez yalınkat ve kimi zaman da katmerlidir. Margritler, çiçek tarhları ve bordürleri oluşturmaya pek uygun çiçeklerdendir. Uzun süre dayanmaları nedeniyle kesme çiçek olarak da sevilerek kullanılan bitkiler arasında sayılırlar.

İstekleri ve Üretimi

Margrit bitkisi bol güneşli ortamları; organik madde yönünden zengin bitek bahçe toprağını sever. Tohumuyla üretimi, kış sonlarında ısıtılmış sera gibi kapalı mekanlardaki sıcak yastıklara tohumlarının ekimiyle yapılır. Burada gelişen fideleri ilkbahar sonunda havalar ve toprak ısındığında bahçedeki yerlerine 30-40'ar cm. aralıklarla şaşırtılır. Bitki, ilkbahar mevsimi başlarında kökten bölünerek veya yan sürgünleri alınıp bahçedeki yerlerine aynı aralıklarla dikilerek de çoğaltılabilir.

 
 
DİĞER ÇİÇEKLER
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

© Cicekcicek.net - Tüm hakları saklıdır. İçerik alınması kesinlikle yasaktır.