ÇİÇEKÇİÇEK.NET
 
Çiçekler ve Çiçek Türleri Hakkında Bilgiler
Çiçek park 728*90
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Viola odorata

MENEKŞE (KOKULU) (Diğer adı: Kır menekşesi)

Menekşegiller familyasının örnek bitkilerindendir. Anayurdu, Avrupa anakarası ile İngiltere olan kokulu menekşe 10 15 cm. kadar boylanabilen çok yıllık, rizomlu, dayanıklı otsu bitkidir. Koyu yeşil renkli, kalp biçimli, kenarları dişli ve uzun saplı yaprakları vardır. Kış sonu ile ilkbahar başlarında açan beş taçyapraklı çok güzel görünüşlü çiçekleri, genellikle mor ama bazen leylak rengi, pembe ya da beyaz renklerde olur. Bu çiçekler çok hoş bir koku da taşır ama yalnızca koparıldıkları zaman kokarlar. Kokulu menekşe bitkisi, kısa rizomlarıyla toprağa değdiği yerde kök atar ve çevresine yayılır. Bu nedenle çok iyi yer örtüsü oluşturan bitkilerdendir. Yarıgölge

yerlerde, ağaç altlarında yetiştirilmeye pek uygundur. Kış sonu ve ilkbahar mevsiminin makbul kesme çiçeklerinden sayılır ve küçük el demetleri yapılarak değerlendirilir.

İstekleri ve Üretimi

Kokulu menekşe bitkisi gölge ve yarıgölge ortamları; organik madde yönünden zengin bitek ve süzek (suyu iyi akıntılı) toprakları sever. Ancak, toprak tipi konusunda seçici değildir. Toprağının nemli kalacak ölçüde sulanması ve ara sıra biraz gübrelenmesi yeterli olur. Üretimi tohumlarıyla ya da çoğu kez bitkinin rizomlarından bölünüp ayrılmasıyla yapılır. Tohumla üretimde bitkinin taze tohumlarının belli sıcaklıkta (06 santigrat dereceler) bir soğuklanma devresi geçirmiş olmaları gerekir. İşte böyle soğuklanma dönemini yaşamış tohumları, hava sıcaklığı 18 dereceye ulaştığında, ilkbaharda bahçelerdeki yerlerine ekilir ve bitki üç hafta içinde çimlenir. Ya da yukarıda sözü edildiği gibi, daha hızlı bir üretim yöntemi olarak kokulu menekşe bitkisi, ilkbahar başlarında bitkinin çiçeklenme dönemi bittikten sonra rizomları bölünüp bahçedeki uygun yerlere dikilerek çoğaltılır.

 
DİĞER ÇİÇEKLER
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

© Cicekcicek.net - Tüm hakları saklıdır. İçerik alınması kesinlikle yasaktır.