ÇİÇEKÇİÇEK.NET
 
Çiçekler ve Çiçek Türleri Hakkında Bilgiler
Çiçek park 728*90
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Pelargonium türleri

SARDUNYA'LAR

Sardunyagiller familyasının örnek bitkileridir. Anayurdu Güney Afrika olan Pelargonium cinsi sardunya bitkilerinin 200 kadar türü vardır. Dünyanın pek çok yerinde çok sevilerek yetiştirilen sardunyalara nerede bir çiçek bahçesi varsa orada rastlama olasılığı bulunmaktadır. Bazı türleri uygun iklim koşullarında 1,5 m'ye kadar boylanabilen bu duyarlı çok yıllık bitkilerin güzel biçimli, kendine özgü kokulu, bazen alacalı, kimi türleri ise üzerinde halka biçimi koyu leke bulunan yeşil yaprakları vardır. İlkbaharın sonlarında başlayıp yaz sonuna kadar açan göz alıcı sardunya çiçek

kümeleri, beyazdan kırmızıya kadar olan çeşitli renk tonlarındadır. Çiçek tarhları, kayalık bahçelere ve bordürlere çok yakışan sardunyalar, evlerde özellikle balkonlar ile pencere önlerine konan saksılarda yetiştirilmeye çok uygun olan süs bitkilerindendir.

İstekleri ve Üretimi
Bol güneşli ortamlarda, sıcak ya da ılık iklimlerde çok iyi gelişen sardunyalar, yarıgölge yerlere de dayanabilir. Sardunyaların yetiştirildiği toprak süzek (suyu iyi akıntılı) ve orta derecede bitek (yani organik madde yönünden makul düzeyde) olmalıdır. Çiçekli oldukları dönemlerde bolca sulanmaları gereken sardunyaların, çiçek açma dönemi bitince verilen suyu azaltılıp makul düzeye indirilmelidir. Aksi takdirde, bu dönemlerinde bol sulanan sardunyalar sararır. Çiçek açmalarını teşvik etmek üzere solan çiçekleri koparılan sardunyalar don olayına karşı pek duyarlıdır. Bahçede saksı içinde tutuluyorsa soğuk havalar başlayınca hemen kapalı yere alınmaları gerekir. Sardunyalar, yapraksız gövde çeliklerinin daldırılmasıyla kolayca üretilir. Daha sonra gelişen fideleri, bahçe toprağına 3045'er cm. aralıklarla dikilmelidir.

 
DİĞER ÇİÇEKLER
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

© Cicekcicek.net - Tüm hakları saklıdır. İçerik alınması kesinlikle yasaktır.