ÇİÇEKÇİÇEK.NET
 
Çiçekler ve Çiçek Türleri Hakkında Bilgiler
Çiçek park 728*90
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Anchusa capensis

SIĞIRDİLİ (Diğer adı: Boyacı papatyası)

Hodangiller familyasındandır. Anayurdu Güney Afrika olan Anchusa cinsi bitkilerin doğada yetişen birçok türü vardır. Bunlardan süs bitkisi olarak yetiştirilen A.capensis türünü kitabımıza alıyor ve bitkiyi kısaca Sığırdili olarak adlandırıyoruz. Gök mavisi renginde irice çiçekleri olan bu bitkinin çiçekleri, unutmabenilerin minik çiçeklerini andırır. Ama, sığırdili 30 cm'den 1,5 m'ye kadar boylanabilen iki ya da çok yıllık yüksek boylu dayanıklı otsu bir bitkidir. Seyrek olarak pembe ya da sarımtırak beyaz renkte çiçek açan sığırdilleri de görülür. Bitkinin almaşık dizili iri, kaba yapılı, tüylü yeşil yaprakları, gene tüylü sürgünleri ve çiçek saplarının üzerinde yer alır. Sığırdili bitkisi, çiçek bahçelerindeki tarhlarda ve bordürlerde güzel durur. Ancak, uzun saplarının

ucunda salkımlar halinde ilkbaharın ortasından başlayıp yaz boyunca açan güzel renkli çiçekleri, uzun saplarının böyle kaba tüylü oluşu nedeniyle kesme çiçek olarak makbul sayılmaz.

İstekleri ve Üretimi
Sığırdili bitkisi, güneşli ya da hafif gölge ortamları; süzek (suyu iyi akıntılı), organik madde yönünden zengin bitek ve derin toprakları sever. Bu koşullara uygun yerlerde çok iyi gelişir. Bitkinin tohumuyla yapılan üretiminde, tohumlar doğrudan doğruya bahçedeki yerlerine ilkbaharda don tehlikesi geçtikten sonra havalar ve toprak iyice ısındığında 60'ar cm. aralıklarla ekilir. Bitki, üç yılda bir kökünden bölünerek çoğaltılabilir. Sığırdilinin solan çiçekleri gecikilmeden kesilip çıkarılırsa bitkinin daha bol çiçek açması sağlanacağı gibi, ayrıca tohum dökerek çevresinde istenmeyen sığırdili bitkileri yetişmesi de önlenmiş olur. Çok sert geçen kışlarda, bitkinin üzerine kuru ot ya da hep yeşil çalı veya ağaçların yapraklan örtülüp malçlama yapılırsa sığırdillerinin donması önlenmiş olur.

 
DİĞER ÇİÇEKLER
 

 

 

 

 

 

 
 

© Cicekcicek.net - Tüm hakları saklıdır. İçerik alınması kesinlikle yasaktır.