ÇİÇEKÇİÇEK.NET
 
Çiçekler ve Çiçek Türleri Hakkında Bilgiler
Çiçek park 728*90
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Cyclamen persicum

SİKLAMEN (Diğer adları: Buhuru meryem, Tavşan kulağı)

Çuha çiçeğigiller familyasındandır. Anayurdu Ortadoğu ve özellikle Suriye olan çok yıllık yumrulu bitkilerdir. 15 dolayında doğal türü ve bunlardan elde edilmiş kültür türleri vardır. 2530 cm'ye kadar boylanabilen siklamenlerin kalp biçiminde koyu yeşil renkli, üzeri mermerlerdeki gibi beyaz ya da gümüşi renkli ve biçimli çizgilerle kaplı gösterişli yaprakları vardır. Bu yaprakların arasından uzayan sapların ucunda eylül-ekim aylarından başlayıp ilkbahar başlarına kadar açan hoş kokulu çiçekleri beyaz, açık pembe, kızıl ya da mor renklerde olur. Siklamenlerde her sapın ucunda bir çiçek açar ve bu çiçeklerin taçyaprakları dik dururlar. Çiçek sapları, çiçeklenmeden önce ve sonra

kıvrılarak sarmal şekle girer, özellikle kayalık bahçelerde ve ağaç altlarında yetiştirilmeye çok uygun kış çiçeği olan siklamenler evlerde saksılarda da yetiştirilebilirse de kapalı mekânlarda bakımı biraz güçtür. Bakımı güç olduğundan bozulan siklamene bir yıllık işlemi uygulanır ve bitki elden çıkarılır.

İstekleri ve Üretimi
Güneşi az seven siklamenler yarıgölge, serin ve havadar ortamlarda çok iyi gelişir. Siklamenler kışın 10-15 dereceye kadar dayanabilir. Asit karakterli ve kireçli toprakları sever; kumlu ve yaprak çürüntülü yerleri yeğler. Çiçek açtığı sürece siklamenler bol su ister. Bu nedenle kışın yağış olmaması nedeniyle sulanması gerekirse yapraklarına su sıçratılmamalıdır. Siklamenlerin üretimi tohumlarıyla ya da daha kolayı yumrularıyla yapılır. Sonbaharda bahçelerde bir kış önceden kalan yumrular sökülmcli, bitkiye uygun yerlere 15-30'ar cm. aralıklarla ekilmelidir.

 
DİĞER ÇİÇEKLER
 

 

 

 

 

 

 
 

© Cicekcicek.net - Tüm hakları saklıdır. İçerik alınması kesinlikle yasaktır.